Wyślij

Aktualności na e-mail.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o tym co dzieje się w przedszkolu zostaw nam swój adres e-mail.


Pójście dziecka do żłobka czy przedszkola jest ważnym wydarzeniem dla całej rodziny.

To przełomowy moment w życiu dziecka, a zarazem milowy krok do znacznej samodzielności. Oczywiście rozłąka z rodzicami jest dla wielu dzieci trudna. Widoczne jest to w reakcjach towarzyszących dzieciom – niektóre płaczą, inne stawiają opór. Przystosowanie się do nowych warunków w nieznanym środowisku nie jest łatwe. Jednak po pewnym czasie (niekiedy jest to kilka dni, innym razem nawet kilka tygodni), większość dzieci przekonuje się, że w żłobku/przedszkolu jest bezpiecznie i ciekawie, że można tu spotkać miłe osoby, dobrze się pobawić, i – co najważniejsze – że rodzice zawsze wracają po nie o stałej porze (np. po obiedzie, po podwieczorku, etc.)

Pójście dziecka do żłobka/przedszkola to nowa sytuacja, która jest dla całej rodziny stresująca, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby pierwsze przedszkolne doświadczenia były pozytywne. Dlatego obejmujemy nowych podopiecznych i ich rodziców programem adaptacyjnym. Zachęcamy, aby rodzice potraktowali ten czas jak ważne wydarzenie rodzinne. Wspólne przygotowania, ciepło i wsparcie emocjonalne okazywane dziecku sprawią, że będzie się ono czuło pewniej i bezpieczniej.

Celem adaptacji jest maksymalne przybliżenie naszym nowym podopiecznym charakteru nowego środowiska. Dzieci powoli eksplorują świat przedszkolny oswajając się z miejscem, wyposażeniem sal czy poznając swoich przyszłych kolegów i wychowawców. Wszystko to w przyjaznej i spokojnej atmosferze, którą zapewnia obecność rodziców.

Szkic wrześniowego programu adaptacyjnego

Zajęcia odbywają sie w grupie dzieci tworzących nową pojedynczą grupę wraz z ich wychowawcami w sali przypisanej do nowej grupy. Mają one na celu ułatwienie dzieciom i rodzicom rozłąki, przyzwyczajenie do przestrzeni żłobka/przedszkola, kolegów i koleżanek, wychowawcy oraz do zasad i ram, które organizują życie żłobkowe/przedszkolne.

Każdego dnia pojawią się elementy tworzące ramy tego, co dzieje się na co dzień w żłobku/przedszkolu: powitanie, element zabaw swobodnych, element zabawy w kole, element zabawy plastycznej, element posiłku (przekąska z owoców), mycia rąk, element zabawy na dworze, element pożegnania.

W pierwszym dniu rodzice zaproszeni są do wspólnej zabawy z dziećmi. W kolejnych dniach zachęcamy rodziców by uczestniczyli w zajęciach pasywnie, jako obserwatorzy. W ostatnich dniach rodzice powinni opuścić salę, w której przebywają dzieci.

Zajęcia adaptacyjne dla grupy dwulatków (dzieci urodzone w roku 2017) odbędą się w pierwszych dniach września 2019 r. 

W czerwcu/lipcu 2019 r. zapraszamy na grupowe spotkanie z naszym psychologiem, który opowie i doradzi, jak optymalnie wykorzystać okres wakacyjny do lepszego przygotowania Dziecka do żłobka. Koszty opłat wrześniowych są obniżone proporcjonalnie do okresu trwania adaptacji.

Adaptacja w ciągu roku szkolnego

W takiej sytuacji nauczyciel musi podzielić swoją uwagę między większą ilość dzieci, musi również szybciej wciągnąć nowe dziecko w już funkcjonujący rytm dnia. Dziecko uczęszcza wraz z opiekunem na bezpłatne zajęcia adaptacyjne w grupie docelowej (ok. 1h) popołudniami, aby następnie samodzielnie wejść do sali. Czas trwania takiej adaptacji zależy w dużym stopniu od gotowości dziecka i rodzica do rozstania. W trosce o stabilne poczucie bezpieczeństwa dzieci już uczęszczających do grupy, nie możemy w tym czasie zaproszać do sali opiekuna, a jedynie samo dziecko.


Widget by : All Blogging Tips