Wyślij

Aktualności na e-mail.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o tym co dzieje się w przedszkolu zostaw nam swój adres e-mail.


Pójście dziecka do przedszkola jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla niego, ale również dla rodziców.

To pierwszy przełomowy moment w jego życiu, a zarazem milowy krok do znacznej samodzielności. Dziecko dostaje swoje pierwsze, konkretne, własne zadanie – ma od tej pory uczęszczać do przedszkola, tak jak rodzice uczęszczają do pracy, a rodzeństwo do szkoły. 

Oczywiście rozłąka z rodzicami jest dla wielu dzieci bardzo trudna. Widoczne jest to w reakcjach towarzyszących dzieciom – niektóre płaczą, inne stawiają opór. Przystosowanie się do nowych warunków w nieznanym środowisku nie jest łatwe. Jednak po pewnym czasie (niekiedy jest to kilka dni, innym razem nawet kilka tygodni), większość dzieci przekonuje się, że w przedszkolu jest bezpiecznie i ciekawie, że można tu spotkać miłe osoby, dobrze się pobawić, i – co najważniejsze – że rodzice zawsze wracają po nie o stałej porze (np. po obiedzie, po podwieczorku, etc.)

Pójście dziecka do przedszkola to nowa sytuacja – jest dla całej rodziny stresująca, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby pierwsze przedszkolne doświadczenia były pozytywne. Dlatego obejmujemy nowych podopiecznych i ich rodziców programem adaptacyjnym. Zachęcamy, aby rodzice potraktowali ten czas jak ważne wydarzenie rodzinne. Wspólne przygotowania, ciepło i wsparcie emocjonalne okazywane dziecku sprawią, że będzie się ono czuło pewniej i bezpieczniej.

Zajęcia adaptacyjne dla grupy dwulatków (dzieci urodzone w roku 2015) odbędą się w dniach 4-8 września 2017 r. 

4-8 września: adaptacja od rana do południa, z rodzicami

7-8 września: adaptacja od rana do południa, bez udziału rodziców

W czerwcu/lipcu zapraszamy na grupowe spotkanie z naszym psychologiem, który opowie i doradzi, jak optymalnie wykorzystać okres wakacyjny do lepszego przygotowania Dziecka do przedszkola. Koszty opłat wrześniowych są obniżone proporcjonalnie.

Celem adaptacji jest maksymalne przybliżenie naszym nowym podopiecznym charakteru nowego środowiska. Dzieci powoli eksplorują świat przedszkolny oswajając się z miejscem, wyposażeniem sal czy poznając swoich przyszłych kolegów i wychowawców. Wszystko to w przyjaznej i spokojnej atmosferze, którą zapewnia obecność rodziców.

Szkic wrześniowego programu adaptacyjnego

Zajęcia odbywają sie w grupie dzieci tworzących nową pojedynczą grupę wraz z ich wychowawcami w sali przypisanej do nowej grupy. Mają one na celu ułatwienie dzieciom i rodzicom rozłąki, przyzwyczajenie do przestrzeni przedszkola, kolegów i koleżanek, wychowawcy oraz do zasad i ram, które organizują życie przedszkolne.

Każdego dnia pojawią się elementy tworzące ramy tego, co dzieje się na co dzień w przedszkolu: powitanie, element zabaw swobodnych, element zabawy w kole, element zabawy plastycznej, element posiłku (przekąska z owoców), mycia rąk, element zabawy na dworze, element pożegnania.

W pierwszym dniu rodzice zaproszeni są do wspólnej zabawy z dziećmi. W kolejnych dniach zachęcamy rodziców by uczestniczyli w zajęciach pasywnie, jako obserwatorzy. W ostatnich dniach Rodzice powinni opuścić salę, w której przebywają dzieci.

Adaptacja w ciągu roku szkolnego

W takiej sytuacji nauczyciel musi podzielić swoją uwagę między większą ilość dzieci, musi również szybciej wciągnąć nowe dziecko w już obowiązujący, rzeczywisty rytm dnia przedszkolnego. Dziecko zapisujemy w pierwszym dniu miesiąca, natomiast tydzień wcześniej uczęszcza ono wraz z Rodzicem na zajęcia adaptacyjne (ok. 2-3h dziennie). Zajęcia te również nie są dodatkowo płatne. W pierwszych dniach Rodzice mogą pozostać z dzieckiem w sali, jednak już w połowie tygodnia adaptacyjnego prosimy Rodziców o opuszczenie sali.


Widget by : All Blogging Tips