Wyślij

Aktualności na e-mail.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o tym co dzieje się w przedszkolu zostaw nam swój adres e-mail.


Monitoring TAK, online NIE

W "Słonecznej Polanie" z pełną odpowiedzialnością nie zdecydowaliśmy się na uruchomienie podglądu online – taka postawa jest częścią szerszej wizji Przedszkola oraz zasad jego funkcjonowania. Świadomie zdecydowaliśmy o nie-uruchamianiu ogólnodostępnego monitoringu online (idąc zresztą pod prąd aktualnym tendencjom), z kilku względów. Kamery wywalczają ufność rodzica do placówki i nauczycieli. My stawiamy raczej na codzienną, pełną szacunku, tradycyjną budowę zaufania.

Mamy techniczną możliwość e-monitoringu – właśnie dla bezpieczeństwa cały budynek poddawany jest ciągłej rejestracji przez kamery, a do nagrań mają dostęp uprawnieni pracownicy przedszkola. W przypadku watpliwości bądź potrzeby wyjaśnienia konkretnej sytuacji rodzicom bezwzględnie udostępniamy w siedzibie przedszkola te nagrania, o które nas poproszą.

Dlaczego w ten sposób?

Rozumiemy dzisiejsze potrzeby rodziców – przy dostępie do e-monitoringu wiadomo, co dzieje się z dzieckiem w danej chwili, jest się spokojnym, kamery rozwiewają niepewności i wątpliwości. Podpatruje się, czy wszystko jest dobrze. Ma się pewność, że nie dochodzi do drastycznych sytuacji o których tak często słyszymy w mediach.

2013-08-22_172757

Z drugiej strony kamery mogą rodzić sytuacje konfliktowe i wzbudzają u rodziców niepotrzebny stres. Co nam bowiem z samego obrazu? Nie znamy kontekstu sytuacji, a to powoduje, że łatwiej nam popaść w paranoję i nieuzasadnioną złość. Widząc obraz z kamer nie wiemy, o co dokładnie chodzi w danej sytuacji np. gdy dziecko płacze w złości, a nauczyciel świadomie do niego nie podchodzi. Pamiętajmy, że praca z dwudziestoosobową grupą przedszkolną wygląda zupełnie inaczej niż indywidualna opieka dwójki rodziców nad swoim dzieckiem.

Z doświadczenia innych przedszkoli wiemy, że rodzice zaczynają zastanawiać nad wszystkim: dlaczego dzieci nie są na dworze, skoro jest ładna pogoda, dlaczego panie nie prowadzą zabaw non-stop, dlaczego dzieci bawią się same przez jakiś czas (bez ingerencji nauczyciela) i dlaczego moje dziecko trzeci dzień bawi się samo autem. Widząc, że dziecko płacze, rodzice dość często dzwonią z uwagami i sugestiami, np. „proszę zająć się moim dzieckiem”. Są też nadgorliwi rodzice, którzy dzwonią pytając na przykład o to, dlaczego dziecko nie zjadło zupy, albo czy nie jest mu zimno w samych skarpetkach. images (3)

Takie nieustające telefony mogą poważnie zdezorganizować pracę nauczycieli, którzy nawet bez kamer w naszym przedszkolu mają obowiązek tłumaczyć i objaśniać rodzicom sytuację z dzieckiem (zwłaszcza trudną), i którzy robią to w różnej intensywności każdego dnia. W czasie Rad Pedagogicznych wielokrotnie podkreślamy ważność szczegółowej komunikacji z rodzicami na temat dziecka.

Jesteśmy dla Państwa zawsze otwarci – zapraszamy na różne uroczystości oraz zajęcia otwarte. W Słonecznej Polanie staramy się, aby wszystko było przejrzyste – stąd również architektura przedszkola, dużo okien i naturalnych „podglądów” do sal. Pytajcie Państwo dzieci jak minął im dzień w  przedszkolu – jeżeli powiedzą coś niepokojącego – proszę niezwłocznie poprosić o wyjaśnienie nauczyciela, lub poprosić o udostepnienie nagrania z kamery. Proszę też pamiętać, że to dzieci są papierkiem lakmusowym nauczyciela – obserwujmy, jaka relacja łączy maluchy z ich wychowawcą.

 


Widget by : All Blogging Tips